
PROJEKT FIRCE to międzynarodowa inicjatywa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg CENTRAL EUROPE (Interreg Europa Środkowa):
PRIORYTET 2 Energia – Współpraca w zakresie strategii niskoemisyjnych ( Cooperating on low-carbon strategies in CENTRAL EUROPE)
Cel szczegółowy: 2.2 Poprawa strategii energetycznych i polityk mających wpływ na łagodzenie zmian klimatu (2.2 to improve territorial based low-carbon energy planning strategies and policies supporting climate change mitigation).
FIRECE to przede wszystkim zwiększenie możliwości regionalnych podmiotów, tak zwanych operatorów, do zarządzania planami energetycznymi w oparciu o lokalnie dostępne zasoby finansowe, a przede wszystkim zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii przez przemysł, w tym sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Liderem Projektu jest włoski Partner Chamber of Commerce, Industry, Craft and Agriculture of Venice, Rovigo Delta Lagunare.
Czas realizacji projektu: 01.07.2017 – 30.06.2020
Całkowity budżet projektu: 1.872.633,00 Euro, z czego:
Wkład ERDF: 1.542.138,35 Euro
Suma wkładu własnego Partnerów: 330.494,65 Euro
Aktualności projektu
Partnerzy:
- PP2: Network for Energy & Environmental Technology (Lipsk, Niemcy)PP3: Emilia – Romagna Region (Bolonia, Włochy)
- PP4: South Transdanubian Regional Innovation Agency Nonprofit Ltd. (Pecz, Węgry)
- PP5: Technology Promotion Burgenland Ltd. (Eisenstadt, Austria)
- PP6: Innovation Financing Unit (Lipsk, Niemcy)
- PP7: Regional Development Agency ARLEG S.A. in Legnica (Legnica, Polska)
- PP8: Lubelskie Voivodeship (Lublin, Polska)
- PP9: IRENA – Istrian Regional Energy Agency L.t.d (Labin, Chorwacja)
- PP10: ENVIROS Ltd. (Praga, Czechy).
W projekt będzie zaangażowanych dodatkowo 5 Partnerów Stowarzyszonych.
Cel projektu
Głównym celem projektu FIRCE jest poprawa zdolności sektora publicznego i podmiotów powiązanych do planowania terytorialnie strategii niskoemisyjnych w ramach regionalnych planów energetycznych, wspierających niskoemisyjne przejście na energię tradycyjnego sektora przemysłowego w celu osiągnięcia regionalnych celów w zakresie oszczędności energii określonych zgodnie z Prawodawstwem UE i krajowym. Celem będzie uzyskanie wsparcia władz regionalnych, agencji energetycznych i regionalnych agencji finansowych w celu opracowania i wdrożenia innowacyjnych instrumentów finansowych, w szczególności skierowanych na zapewnienie inwestycji w zakresie oszczędności energii i planów projektowych opracowanych przez MŚP. Jednocześnie procedura oceny będzie sprawdzać jakość inwestycji i projektów opracowanych przez MŚP w celu optymalizacji zasobów i osiągnięcia wyznaczonych celów.
Projekt odnosi się do konkretnego celu, ponieważ będzie wspierać sektor publiczny w planowaniu i zarządzaniu instrumentami umożliwiającymi osiągnięcie celów oszczędnościowych. Wdrożenie innowacyjnych instrumentów finansowych oraz ocena projektów przedłożonych przez MŚP w zakresie oszczędności energii przyczynią się do osiągnięcia wskaźników zawartych w regionalnych planach energetycznych. Wreszcie, projekt przyczyni się do osiągnięcia celów w zakresie oszczędzania energii planowanych na szczeblu światowym i unijnym.
Główne rezultaty projektu
- ponadnarodowa strategia wdrażania systemów finansowych i oceny inwestycji ze środków publicznych dla przemysłu;
- silne działanie na rzecz wymiany wiedzy skierowane do regionalnych operatorów wraz ze szkoleniami organizowanymi w 9 różnych regionach;
- metodologia wspierająca wykorzystania wspólnych zidentyfikowanych systemów finansowych oraz narzędzie dostępne online dla lokalnych podmiotów w celu oceny jakości inwestycji.
Projekt będzie wdrażał
- 2 działania pilotażowe w 9 różnych regionach: 6 regionów opracuje analizę ex ante i przeprowadzi badania dotyczące możliwości innowacyjnych instrumentów finansowych w obecnym lub nowym okresie programowania EFRR; 5 regionów przetestuje narzędzie do oceny projektów i inwestycji wspieranych ze środków publicznych w ramach regionalnych planów energetycznych.
Silna akcja przenoszenia zapewni rozpowszechnianie wyników i ich trwałość. Regiony uczestniczące w projekcie różnią się w znacznym stopniu finansowym wsparciem dla rynku energii odnawialnej, więc podejście projektu zachęci do wzajemnego uczenia się i współpracy.
Projekt FIRECE składa się z 4 pakietów roboczych
- Zarządzanie.
- Temat T1: Zwiększenie kompetencji w zakresie zarządzania regionalnymi planami energetycznymi i opracowywania planu FIRECE.
- Temat T2: Wdrażanie instrumentów, działania związane z testowaniem i transferowalnością.
- Komunikacja, związana z upowszechnianie informacji o projekcie i jego wyników.
Podsumowując, FIRECE przyczyni się do upowszechniania wiedzy i kompetencji wśród podmiotów regionalnych w celu wykorzystania i optymalizacji zasobów finansowych. Ponadto FIRECE określi – a jest to konieczne ze względu na brak konkretnych dokumentów – specjalne systemy i procedury finansowe, które pomogą operatorom w finalizacji planów energetycznych i osiągnięciu zaplanowanych celów w zakresie oszczędności energii.
Szczegółowych informacji na temat projektu udziela:
Pani Iwona Hajduk
Agencja Rozwoju Regionalnego „ARLEG” S.A. w Legnicy,
ul. Macieja Rataja 26
tel. 76 862 27 77 wew. 27
e-mail: iwona.hajduk@arleg.eu
Pani Agnieszka Sip
oddział w Głogowie
ul. Budowlanych 6a
tel. 76 835 68 91
e-mail: agnieszka.sip@arleg.eu