Pracodawcy spośród osób, które ubiegają się o pracę, poszukują tych, z określonym zestawem umiejętności. Są one kluczem do tego, aby skutecznie wykonywać dany zawód.
Możemy wyróżnić umiejętności twarde, zwane także technicznymi, które są przypisane do danego zawodu, ale również umiejętności uniwersalne i każdy, poszukujący pracy w większym bądź mniejszym stopniu, je ma, a jeśli nie – zawsze może je nabyć, ulepszyć lub poprawić. Może to zrobić na różne sposoby – rozwój zawodowy, ćwiczenia czy nawet pomoc kogoś, kto takie umiejętności posiada.
Ale warto odpowiedzieć sobie na pytanie – czym w ogóle są umiejętności?
Zgodnie z definicją legalną zawartą w Ustawie z 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji w art. 2 ust. 21 – umiejętność – to przyswojona w procesie uczenia się zdolność do wykonywania zadań i rozwiązywania problemów, właściwych dla dziedziny uczenia się lub działalności zawodowej.

Od umiejętności trzeba odróżnić kompetencje – te rozwijamy przez całe życie i są one istotne zarówno w kwestii zatrudnienia, samorealizacji jak i aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym.
W oparciu o raport „Przyszłość edukacji. Scenariusze 2046” Infuture Institute https://infuture.institute/raporty/przyszlosc-edukacji/ , można wyróżnić pięć kompetencji przyszłości, tj.:
– współpraca w zespole,
– analiza danych,
– kompetencje cyfrowe i techniczne,
– rozwiązywanie złożonych problemów,
– kreatywność.
W kilku słowach kompetencje przyszłości można określić mianem otwartości na zmiany. Ich rozwijanie jest bardzo ważne i połączone jest z samomotywacją i koncepcją life learningu.
Dlatego nie spoczywaj na laurach – zdobywaj nowe umiejętności, rozwijaj kompetencje!