Fundusz Pożyczkowy finansowany jest z wkładu finansowego ze środków Funduszu Funduszy województwa lubuskiego utworzonego w ramach Osi Priorytetowej 1. „Gospodarka i innowacje”, Działanie 1.5 „Rozwój sektora MŚP”, Poddziałanie 1.5.2 Rozwój sektora MŚP – instrumenty finansowe” współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 oraz własnego wkładu finansowego ARR „ARLEG” S.A. Uruchomiony przez Bank Gospodarstwa Krajowego projekt niskooprocentowanych pożyczek pn. „Wsparcie MŚP przez Fundusz Funduszy województwa lubuskiego” ma na celu rozwój bądź wzmocnienie potencjału gospodarczego przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie województwa lubuskiego, zwiększenie lub umocnienie ich pozycji na rynku lub podniesienie ich konkurencyjności.
INFORMACJE O PROJEKCIE:
Kwota pożyczki
Maksymalna wartość Pożyczki wynosi do 1000 000,00 zł
Okres spłaty
Maksymalny okres spłaty Pożyczki nie może być dłuższy niż 120 miesięcy od momentu jej uruchomienia, tj. wypłaty jakiejkolwiek kwoty Pożyczki.
Maksymalna karencja w spłacie kapitału Pożyczki może wynosić 12 miesięcy od dnia jej uruchomienia.
W przypadku Pożyczkobiorców, którzy są dotknięci negatywnymi skutkami epidemii COVID-19, na ich uzasadniony wniosek, okres spłaty Pożyczek może zostać przedłużony o nie więcej niż 6 miesięcy.
Decyzja o udzieleniu wakacji kredytowych/karencji dodatkowej może być podjęta przez Pośrednika Finansowego najpóźniej w dniu 31 grudnia 2020 r. lub w dniu wskazanym w odpowiednich regulacjach, w zależności od tego, który termin nastąpi później.
Przeznaczenie
Finansowanie przedsięwzięć realizowanych na terenie województwa lubuskiego, mających na celu:
– rozwój bądź wzmocnienie potencjału gospodarczego Pożyczkobiorców,
– zwiększenie lub umocnienie ich pozycji na rynku,
– podniesienie ich konkurencyjności.
przeznaczone są w szczególności dla przedsiębiorstw będących w fazie start-up, które zamierzają zwiększyć liczbę miejsc pracy[1] oraz wprowadzają produkty nowe dla Firmy[2], m.in. poprzez inwestycje związane z:
– wdrażaniem nowych rozwiązań produkcyjnych i technologicznych,
– wprowadzaniem nowych i ulepszonych produktów i usług,
– zakupem maszyn, sprzętu produkcyjnego, w tym umożliwiających wdrażanie innowacji,
– finansowaniem rozszerzenia i dywersyfikacji ich działalności,
– finansowaniem podstawowej działalności przedsiębiorstwa lub realizacji nowych projektów (zgodnie z wytycznymi KE w tym zakresie).
[1] Nowe miejsca pracy – planowane do utworzenia miejsce pracy w ramach uzyskanego Wsparcia we wspartych przedsiębiorstwach liczone w ekwiwalentach pełnego czasu pracy (EPC – umowa o pracę). Utworzone stanowiska muszą zostać obsadzone (stanowiska utworzone, a nie obsadzone nie są wliczane), a ich utworzenie skutkować musi wzrostem całkowitego zatrudnienia w przedsiębiorstwie (mogą być pełnowymiarowe, niepełnowymiarowe, lub sezonowe). Chronione miejsce pracy nie są wliczane. Ogólny stan zatrudnienia nie może ulec obniżeniu w okresie co najmniej 12 m-cy od daty utworzenia nowego miejsca pracy.
[2] Produkt nowy dla firmy – jeżeli ma nową funkcję lub technologia jego produkcji jest zasadniczo różna od technologii już produkowanych wyrobów. Nowy produkt powstaje w wyniku zastosowanej innowacji produktowej, technologicznej lub procesowej, może to być produkt materialny i niematerialny (w tym usług). Możliwym jest że produkt jest nowy w firmie, ale nie nowy na rynku.
W terminie do 31.12.2020r. przedsiębiorcom MMŚP może zostać udzielona pożyczka z przeznaczeniem finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa dotkniętych negatywnymi skutkami epidemii COVID-19, w tym:
– wynagrodzenia pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US) oraz koszty personelu pracującego na terenie firmy, ale formalnie będących na liście płac podwykonawców,
– zobowiązania publiczno-prawne Ostatecznego Odbiorcy,
– spłatę zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury itp.,
– zatowarowanie, półprodukty itp.,
– inne wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania Pożyczkobiorcy,
– bieżące raty[3] kredytów, pożyczek lub leasingu, pod warunkiem że udzielony kredyt, pożyczka czy leasing nie pochodzi ze środków EFSI, z innych funduszy, programów, środków i instrumentów Unii Europejskiej lub innych źródeł pomocy krajowej lub zagranicznej.
[3] Bieżąca rata – rata z terminem spłaty między 1.02.2020 r. a ostatnim dniem okresu wydatkowania Jednostkowej Pożyczki.
Powyższe wydatki finansowane nie mogą być zapłacone na dzień 1.02.2020 r.
Pożyczki przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa mogą być udzielone wyłącznie:Przedsiębiorcom dotkniętym negatywnymi skutkami epidemii COVID-19 – w celu zachowania płynności finansowej lub kontynuacji działalności ich przedsiębiorstwa,
1. Przedsiębiorcom realizującym przedsięwzięcia przyczyniające się do przeciwdziałania epidemii COVID-19 – w celu realizacji tych przedsięwzięć.
2. Udzielenie tego rodzaju pożyczki powinno umożliwić przedsiębiorcy utrzymanie bieżącej płynności i finansowanie jego bieżących potrzeb związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Oprocentowanie
1) na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, zgodnie z zasadami udzielania pomocy de minimis, o których mowa w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014–2020 (Dz.U. 2015 poz. 488 z późn. zmianami).
Oprocentowanie Jednostkowej Pożyczki udzielanej na zasadach korzystniejszych niż rynkowe jest stałe w całym okresie jej obowiązywania i ustalone jest w wysokości 0,5% rocznie, chyba że musi być podwyższone ze względu na nieposiadanie przez przedsiębiorcę wystarczającego niewykorzystanego limitu pomocy de minimis. W takim przypadku oprocentowanie ustalane jest na takim poziomie, aby nie został przekroczony przez przedsiębiorcę dopuszczalny limit pomocy de minimis.
W przypadku realizacji Inwestycji, w wyniku których tworzone są miejsca pracy lub następuje wzrost zatrudnienia, oprocentowanie Jednostkowych Pożyczek wynosi 0,2% rocznie, chyba że musi być podwyższone ze względu na nieposiadanie przez przedsiębiorcę wystarczającego niewykorzystanego limitu pomocy de minimis. W takim przypadku oprocentowanie ustalane jest na takim poziomie, aby nie został przekroczony przez przedsiębiorcę dopuszczalny limit pomocy de minimis.
2) 0,5% rocznie na warunkach korzystniejszych niż rynkowe zgodnie z zasadami udzielania pomocy określonymi w Rozporządzeniu Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie udzielania pomocy w uproszczonej formie wsparcia zwrotnego ze środków instrumentów inżynierii finansowej podlegających ponownemu wykorzystaniu oraz z instrumentów finansowych w ramach programów operacyjnych na lata 2014–2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19 – wyłącznie w przypadku finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa dotkniętego negatywnymi skutkami epidemii COVID-19 – w celu zachowania płynności finansowej lub kontynuacji działalności ich przedsiębiorstwa lub realizującego przedsięwzięcia przyczyniające się do przeciwdziałania epidemii COVID-19 – w celu realizacji tych przedsięwzięć. Jednostkowej Pożyczki udzielanej na zasadach korzystniejszych niż rynkowe jest stałe w całym okresie jej obowiązywania.
3) w przypadku niespełnienia przez Ostatecznego Odbiorcę jakiegokolwiek z warunków umożliwiających udzielenie pomocy de minimis finansowanie jest udzielane na warunkach rynkowych, według stopy referencyjnej obliczanej przy zastosowaniu obowiązującej stopy bazowej oraz marży ustalonej w oparciu o Komunikat Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych (Dz. Urz. UE C 14 z 19.1.2008 r. lub komunikatu zastępującego) oraz po przeprowadzeniu analizy ryzyka niespłacenia zaciągniętego przez przedsiębiorcę zobowiązania na podstawie wdrożonej i akceptowanej w sektorze finansowym metodologii wyznaczania współczynnika ryzyka.
Oprocentowanie Jednostkowej Pożyczki udzielanej na warunkach rynkowych jest stałe w całym okresie jej obowiązywania.
Zabezpieczenie
Obowiązkowym zabezpieczeniem jest co najmniej weksel in blanco wystawiony przez pożyczkobiorcę.
Oraz dodatkowo:
– poręczenie wekslowe osób fizycznych lub prawnych,
– poręczenie wg prawa cywilnego, w tym poręczenie krajowych instytucji poręczeniowych,
– przewłaszczenie na zabezpieczenie środków trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, w szczególności będących przedmiotem inwestycji,
– hipoteka wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej,
– sądowy zastaw rejestrowy,
– blokada środków na rachunku bankowym,
– przelew wierzytelności,
– gwarancja bankowa, ubezpieczeniowej,
– inne.
Zabezpieczenie należytego wykonania Umowy ustanowione będzie na poziomie nie mniejszym niż 120% wartości pożyczki według przyjętej u Pośrednika Finansowego metodologii i adekwatnym do oceny stopnia ryzyka wiążącego się ze spłatą pożyczki oraz przedsięwzięciem.
Dodatkowe informacje
1. Finansowanie zakupu gruntów niezabudowanych i zabudowanych w ramach finansowanej inwestycji możliwe jest do wysokości 10 % środków wypłaconych na rzecz Pożyczkobiorcy.
2. Finansowanie kapitału obrotowego jest możliwe wyłącznie do wysokości 50% Pożyczki Inwestycyjnej, przy czym przeznaczenie kapitału obrotowego jest bezpośrednio związane z realizacją przedsięwzięcia rozwojowego, na które zostało przyznane finansowanie.
3. Jeden przedsiębiorca może otrzymać w ramach przyznanego Limitu Pożyczki Inwestycyjnej więcej niż jedną Jednostkową Pożyczkę, przy czym łączna wartość udzielonych Pożyczek jednemu Przedsiębiorcy nie może być wyższa niż 1 000 000,00 zł.
4. W przypadku udzielenia pożyczkobiorcy więcej niż jednej Jednostkowej Pożyczki, każda z nich musi być przeznaczona na inny cel.
5. Wydatkowanie pożyczki musi zostać udokumentowane w terminie do 180 dni od dnia wypłaty pełnej kwoty pożyczki.
6. Z pożyczki finansowane są wydatki w kwotach brutto, tj. z podatkiem VAT, bez względu na to czy Pożyczkobiorca ma prawną możliwość odzyskania naliczonego podatku VAT.
7. Do rozliczenia środków Pożyczki przeznaczonych na finansowanie kapitału obrotowego Pośrednik Finansowy przyjmuje zestawienie wydatków.
8. Do rozliczenia środków Pożyczki przeznaczonych na finansowanie kapitału inwestycyjnego Pośrednik Finansowy przyjmuje faktury lub dokumenty równoważne w rozumieniu przepisów prawa krajowego, wystawione nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o udzielenie Pożyczki.
Brak opłat i prowizji związanych z udzieleniem i obsługą pożyczek.
Dokumenty do pobrania
Wniosek-o-Pożyczkę-Inwestycyjną
Oświadczenie-o-MŚP-i-powiazaniach
Osobisty-kwestionariusz-Wnioskodawcy
Oświadczenie-o-rachunku-bankowym-i-braku-zaległości
Oswiadczenie-Wnioskodawcy-o-otrzymanej-pomocy-de-minimis
Formularz_informacji_de_minimis_
Formularz-informacji-przedstawianych-przy-ubieganiu-się-o-pomoc-COVID-19