K O M U N I K A T
Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A. informuje, że zgodnie z zapisami § 7 ust. 9 Regulaminu uczestnictwa w projekcie grantowym wydłuża termin II naboru wniosków do dnia 29.07.2022 r. do godz. 14.00
Agencja Rozwoju Regionalnego „ARLEG” S.A. – Partner projektu grantowego
ogłasza II nabór wniosków o powierzenie grantu w ramach realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
pn. „BONY NA WSPARCIE INNOWACYJNOŚCI DOLNOŚLĄSKICH PRZEDSIĘBIORSTW”
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2014 –2020 Oś priorytetowa 1 Przedsiębiorstwa i innowacje, Działanie 1.2 Innowacyjne Przedsiębiorstwa, Poddziałanie 1.2.1 Innowacyjne Przedsiębiorstwa – Konkurs Horyzontalny, Typ 1.2.C.b Usługi dla przedsiębiorstw – „Bon na innowacje
Termin II naboru (składania wniosków)
od godz. 8.00 dnia 06.07.2022 r. do godz. 14.00 dnia 20.07.2022 r.
Grantodawca zastrzega sobie prawo do skrócenia czasu trwania naboru i zakończenia przyjmowania wniosków o powierzenie grantu w danym naborze w przypadku, gdy łączna wartość złożonych wniosków przekroczy 125% alokacji dostępnej w ramach ogłoszonego naboru wniosków. O kolejności wpływu wniosku decyduje data i godzina składania wniosku
(dostarczenia do biura Partnera Projektu grantowego – ARR „ARLEG” S.A. )
Celem głównym projektu „BONY NA WSPARCIE INNOWACYJNOŚCI DOLNOŚLĄSKICH PRZEDSIĘBIORSTW” jest zwiększenie aktywności badawczo-rozwojowej MŚP poprzez działania prowadzące do zwiększenia aktywności innowacyjnej MŚP oraz stymulacji współpracy z uczelniami wyższymi i innymi jednostkami naukowymi, poprzez udzielenie wsparcia w formie bonu na innowację (grantu).
Grantobiorcami mogą zostać przedsiębiorstwa z sektora MSP posiadające siedzibę/oddział na terenie województwa dolnośląskiego.
Kompletne kryteria wyboru Grantobiorców:
- Jeden Grantobiorca może złożyć tylko jeden (poprawnie wypełniony) wniosek o grant w danym naborze.
- Grantobiorca może skorzystać ze wsparcia w postaci otrzymania grantu tylko raz w ramach Działania 1.2 Innowacyjne przedsiębiorstwa RPO WD, Podziałania 1.2.1, Typ 1.2.C b. w ramach konkursu nr RPDS. 01.02.01-IP.01-02-421/21 , niezależnie od operatora/Grantodawcy.
- Grantobiorca musi posiadać status mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa.
- Grantobiorca musi posiadać siedzibę/oddział na terenie województwa dolnośląskiego.
- Grantobiorca nie może być podmiotem powiązanym z Grantodawcą osobowo lub kapitałowo.
- Grantobiorcą nie może być podmiot wykluczony z możliwości otrzymania dofinansowania.
- Wsparcie w formie grantu mogą uzyskać tylko projekty, których realizacja przyczyni się do powstania innowacji produktowej lub innowacji procesowej oraz wpisujące się w specjalizacje i podobszary Inteligentnych Specjalizacji Dolnego Śląska.
- Wykonawcą usługi badawczo-rozwojowej może być wyłącznie jednostka naukowa rozumiana jako organizacja prowadząca badania i upowszechniająca wiedzę, określona w art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 [GBER].
- W wyniku otrzymania przez projekt dofinansowania na określone we wniosku o powierzenie grantu wydatki kwalifikowalne, nie może dojść w projekcie do podwójnego dofinansowania wydatków kwalifikowalnych.
- Maksymalna wartość wsparcia (bonu) nie może przekroczyć kwoty 200 tys. zł na jedno przedsiębiorstwo.
- Maksymalny poziom dofinansowania projektu z EFRR (do 85% wydatków kwalifikowalnych).
- Ocena występowania pomocy publicznej/ pomocy de minimis.
- Okres realizacji projektu ( zgodny z wymogami dot. czasu trwania projektu i granicznej daty jego realizacji).
- Kwalifikowalność wydatków w ramach projektu.
- Sytuacja finansowa Grantobiorcy.
- Wpływ realizacji projektu na polityki horyzontalne UE.
- Liczba, rodzaje i poziom wprowadzonych innowacji
Kwota alokacji przeznaczonej na dofinansowanie grantów w ramach II naboru wynosi:
800 000,00 PLN
Wsparcie będzie wypłacane w postaci grantu finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a jego maksymalna wysokość wynosić będzie 200 000,00 PLN.
W zakresie schematu 1.2.C.b możliwe jest udzielenie dwóch rodzajów wsparcia:
1) Konsultacje i doradztwo udzielane przez Grantodawcę w zakresie dotyczącym np. wstępnej oceny możliwości dofinansowania projektu, wpisywania się MSP i jego pomysłu/problemu w warunki konkursu (np. wpisywania się w inteligentne specjalizacje regionu), poszukiwania kompetentnych zespołów naukowych do współpracy w ramach bonu (wsparcie niefinansowe), oraz
2) Wsparcie w formule grantu (bonu) przekazywanego Grantobiorcy przez Grantodawcę – dofinansowanie przeznaczone na usługi na rzecz MSP, stanowiące wydatki uznane za kwalifikowane w umowie o powierzenie grantu:
- audyt technologiczny- zdiagnozowanie potrzeb badawczych i technologicznych oraz pomoc w identyfikacji potrzeb wdrożeniowych, których realizacja nastąpi w ramach usługi badawczo-rozwojowej – do 5 % bonu,
- usługi badawczo-rozwojowe dotyczące wdrożenia lub rozwoju produktu lub technologii m.in.: opracowanie nowej lub udoskonalonej usługi lub wyrobu, wykonanie testów wdrożeniowych, wykonanie analiz przedwdrożeniowych, prowadzenie badań i analiz w zakresie optymalizacji produktu, np.
a) zakup usługi polegającej na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii produkcji, przygotowanie prototypu doświadczalnego, zmian procesowych lub nowego projektu wzorniczego; usługa może obejmować: fazę badań przemysłowych lub prac rozwojowych,
b) wydatki na wykonanie prac związanych z dostosowaniem technologicznym nowych lub ulepszonych rozwiązań, a także wykonanie serii próbnej przed uruchomieniem produkcji masowej lub działalności handlowej,
c) wykonanie prac związanych z dostosowaniem technologicznym nowych lub ulepszonych rozwiązań.
Realizacja projektu grantowego ma umożliwić przyznanie bonów/grantów jedynie projektom, których realizacja przyczyni się do powstania innowacji produktowej lub procesowej, a także projektom wpisującym się w specjalizacje i podobszary Inteligentnych Specjalizacji Dolnego Śląska określonych w Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030 przyjętej uchwałą nr 3270/VI/21 Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 5 stycznia 2021 r.
Usługa badawcza musi być obligatoryjnym przedmiotem przekazanego bonu, a audyt technologiczny może wystąpić jedynie jako jeden z jego elementów.
Wykonawcą usługi badawczo-rozwojowej może być wyłącznie jednostka naukowa rozumiana jako organizacja prowadząca badania i upowszechniająca wiedzę, określona w art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 [GBER].
Rezultatem skorzystania ze wsparcia w Schemacie 1.2.C.b ma być między innymi:
- zainicjowanie kontaktów mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorców z jednostkami naukowymi czego efektem będzie poprawa działalności przedsiębiorstwa, w oparciu o wiedzę wywodzącą się ze środowisk naukowych;
- ulepszenie produktu, posiadanej technologii.
Wsparcie udzielone Grantobiorcy w formie grantu stanowi pomoc de minimis.
Maksymalny poziom dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przyznawany Grantobiorcy przez Grantodawcę, wynosi:
- do 85% wydatków kwalifikowalnych, w przypadku wsparcia udzielanego na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020.
Grantobiorca jest zobowiązany do wniesienia wkładu własnego w formie pieniężnej w wysokości:
- min. 15 % w przypadku wsparcia udzielanego na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 19 marca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020.
W przypadku uznania przez Grantodawcę wydatków za niekwalifikowalne Grantobiorca zobowiązany jest do zapewnienia środków własnych na ich sfinansowanie.
We wniosku o przyznanie grantu Grantobiorca ma obowiązek określić wskaźniki, które osiągnie w wyniku realizacji projektu. Należy wybrać wszystkie wskaźniki adekwatne do zakresu i celu projektu.
Katalog wskaźników:
- Wskaźnik produktu (obligatoryjny) – „Liczba przedsiębiorstw otrzymujących dotacje” [przedsiębiorstwa] wskaźnik obrazuje przedsiębiorcę jako podmiot otrzymujący dotacje. Wskaźnik powinien być osiągnięty w liczbie 1 szt.
Okres realizacji projektu (grantu) ustalony z Grantobiorcą w umowie o powierzenie grantu nie może przekroczyć 6 miesięcy, z zastrzeżeniem, że kwalifikowalność wydatków rozpoczyna się po złożeniu wniosku o powierzenie grantu. Wniosek o płatność końcową należy złożyć nie później niż w dniu zakończenia realizacji projektu (grantu).
Wniosek o powierzenie grantu należy wypełnić komputerowo na wzorze udostępnionym na stronie www.arleg.eu zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku o powierzenie grantu oraz Regulaminem uczestnictwa w projekcie, również dostępnych na w/w stronie internetowej i złożyć wraz z załącznikami w biurze Partnera projektu – ARR „ARLEG” S.A.
Grantobiorca zobowiązany będzie przed podpisaniem umowy o powierzenie grantu do złożenia oświadczenia o braku podwójnego dofinansowania tego samego zakresu wsparcia.
Grantobiorca nie może być podmiotem wyłączonym z możliwości ubiegania się o dofinansowanie.
Biuro Partnera projektu – miejsce składania wniosków:
Agencja Rozwoju Regionalnego „ARLEG” S.A., ul. M. Rataja 26, 59-220 Legnica
DOKUMENTY DO POBRANIA
1. ZASADY UCZESTNICTWA W PROJEKCIE
1.1. Regulamin uczestnictwa w projekcie_v2 – obowiązuje od 29.06.2022 r.
1.2. Kryteria oceny projektów_v2 – obowiązuje od 29.06.2022 r.
1.3. Zasady wyboru Wykonawców_v1
2. WNIOSEK O POWIERZENIE GRANTU
2.1. Wniosek o powierzenie grantu_v2 – obowiązuje od 29.06.2022 r.
2.2. Instrukcja wypełniania wniosku o powierzenie grantu_v2 – obowiązuje od 29.06.2022 r.
2.3. Oświadczenie o spelnianiu kryteriow MSP_v1
2.4. Oświadczenie o otrzym. pom. de minimis_v1
2.5. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu sie o pomoc de minimis_v1
2.6. Zakres danych osobowych powierzonych do przetwarzania_v1
2.7. Oswiadczenie o kwalifikowalnosci VAT_v1
3. UMOWA O POWIERZENIE GRANTU
3.1. Wzór umowy o powierzenie grantu_v1
3.2. Lista dokumentów do Umowy_v1
3.3. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych_v1
3.4. Zakres danych osobowych powierzonych do przetwarzania_v1
3.5. Wzór weksela in blanco_v1
3.6. Wzór deklaracji wekslowej_v1
3.7. Stawki procentowe dla korekt finansowych i pomniejszeń_v1
3.9. Oświadczenie o nr rachunku bankowego_v1
3.10. Oświadczenie o adresie zamieszkania_v1
3.11. Oświadczenie o pozostawaniu w związku małżeńskim_v1
4. ROZLICZENIE POWIERZONEGO GRANTU
4.1. Wzór wniosku o płatność_v1
4.2. Wzór protokołu wyboru Wykonawcy_v1
4.3. Wzór raportu z wykonania usługi_v1