
„Nasze umysły, nasze prawa” to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który przypada co roku 10. października.
Choć dziś o tym piszemy, chcemy podkreślić, że o zdrowiu psychicznym trzeba rozmawiać codziennie, w tym także w miejscu pracy.
Przedstawiamy kilka wskazówek o tym, jak dbać o potrzeby psychiczne pracowników i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu, zaburzeniom nastroju, lęku oraz innych związanych ze stresem:
- Komunikacja i wsparcie
✅ dbaj o otwartą, przyjazną i empatyczną atmosferę w miejscu pracy. Sprzyja ona współpracy, budzi zaufanie ➡️wówczas pracownicy chętniej będą zwracać się z prośbą o pomoc, a także chętniej będą dzielić się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami – pomysłami 💡.
✅ zapewnij dostęp do odpowiednich zasobów, takich jak linie telefoniczne wsparcia psychicznego: Linia bezpośredniego wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 70 2222 .
Pod tym telefonem dyżurują psycholodzy udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. - Szkolenia i edukacja, w szczególności z zakresu radzenia sobie ze stresem, zarządzania czasem, rozwiązywania konfliktów i innych umiejętności, które pomogą pracownikom radzić sobie z wyzwaniami i stresującymi sytuacjami.
✅Szkolenia dla pracowników możesz szukać w np. w Bazie Usług Rozwojowych Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. BUR daje także możliwość zamówienia usługi „szytej na miarę”, która będzie odpowiadała na indywidualne potrzeby Twoich pracowników i będzie dopasowana do rodzaju działalności i przedmiotu sytuacji z jakimi się zmierzacie.
Jeśli potrzebujesz, zadzwoń lub napisz i zapytaj naszych Specjalistów o wsparcie w tym zakresie – chętnie Ci pomożemy Ci:
📧 edu@arleg.eu
☎️76 862 27 77. - Elastyczność w pracy i promowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym.
✅Zrozumienie i akceptacja potrzeb pracowników, umożliwienie np. elastycznych godzin pracy, pracy zdalnej, czy innych form wsparcia, pomogą pracownikom w zarządzaniu stresem i życiem osobistym. - Monitorowanie i ocena obciążenia pracą.
✅Ustalaj cele i oczekiwania, które są realistyczne, zrozumiałe i dostosowane do umiejętności pracowników.
Wskazówki, o których piszemy ⬆️ to nie jest katalog zamknięty. Każde wsparcie i zrozumienie potrzeb pracowników jest ważne. Będzie się ono różniło od organizacji, osoby, formy świadczenia jej pracy, stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy.
Chcemy zwrócić uwagę na to, że trzeba rozmawiać o tym jak pracownicy sobie radzą i jak się czują. Choć to ciężkie, to ten brak chęci rozmowy, często pokazuje jak dużo mamy do zrobienia.
📌 Zachęcamy także, do zapoznania się z badaniami dot. zdrowia psychicznego w miejscu pracy:
1. projektem badawczym (2022-2025) EU-OSHA pn. Badanie dotyczące zagrożeń psychospołecznych i zdrowia psychicznego.
2. Raportem podsumowującym realizowane w ramach kampanii badanie: „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy”.
3. Raport z badania Poradni Zdrowia Psychicznego HARMONIA, ukazujący, że m.in. ❗96,6% zatrudnionych w Polsce uważa, że pracodawca powinien wspierać zdrowie psychiczne pracowników.
#zdrowiepsychicznewpracy #worklifebalance #wzdrowymcielezdrowyduch #szkoleniaspecjalistyczne #umiejętnościmiękkie #zagrożeniapsychospołeczne #eduarleg #Bazausługrozwojowych #światowydzieńzdrowiapsychicznego